English
Główna
Aktualności

Jess & Moss reż. Clay JeterJess & Moss reż. Clay Jeter
Aktualności
07 lis 11
Nowe Horyzonty na AFF

Organizatorzy American Film Festival nie zapominają o wiernych widzach Nowych Horyzontów. Oto specjalna rekomendacja Urszuli Śniegowskiej i Romana Gutka dla "zakonu NH", co z programu 2. AFF musicie obejrzeć:

ON THE EDGE

Ta eksperymentalna sekcja poświęcona jest w całości filmom, przekraczającym granice konwencjonalnego kina. Tu nowohoryzontowcy poczują się jak w domu.

SPECTRUM

Jess&Moss (reż. Clay Jeter)

Poetycka ucieczka w rzeczywistość utkaną ze wspomnień ostatniego spędzonego wspólnie młodzieńczego lata. Znakomite zdjęcia o zmiennej, migotliwej fakturze, nakręcone na taśmie Super 16 mm, ukazują postacie zanurzone w płynnej i delikatnej tkance pamięci.

Septien (reż. Michael Tully)

Umiejętne połączenie psychodelicznego filmu grozy, podszytej absurdem czarnej komedii i mrocznego dramatu rodzinnego. Z reżyserem, który będzie gościem festiwalu, w głównej roli.

Zalesieni (reż. Matthew Lessner)

Grupa hipsterów ucieka od cywilizacji i zakłada komunę nad brzegiem rwącego strumienia. Surrealistyczna i stylowa - jak vintage'owe garderoby leśnych rewolucjonistów - wyprawa do źródeł popkultury, w jej przeróżnych aspektach.

AMERICAN DOCS

Marwencol (reż. Jeff Malmberg)

Historia Marka Hogancampa, który napadnięty i brutalnie pobity zapadł w śpiączkę. Po przebudzeniu, w nowym życiu został samozwańczym architektem i dyktatorem Marwencol - miniaturowego miasteczka w Belgii z czasów II wojny światowej. Zaludniona figurkami Barbie i plastikowymi żołnierzykami makieta miasta stała się dla niego sceną terapii, a fotograficzna dokumentacja trafiła do nowojorskich galerii.

Dragonslayer (reż. Tristan Patterson)

Punkowo-romantyczny film o outsiderach systemu. Wraz z dudniącym spoza kadrów garażowym rockiem i niekonwencjonalną jak na dokument narracją oglądamy obskurny i piękny jednocześnie świat nieudaczników i buntowników bez powodu, pokazanych z wrażliwością bliską utworom Gusa van Santa i Larry'ego Clarka.

Bombay Beach (reż. Alma Har'el)

Hybrydowy dokument o końcu american dream, rozgrywający się w onirycznej scenerii podupadłego miasteczka na brzegu słonego jeziora na pustyni Kolorado. To postapokaliptyczne oblicze Ameryki reżyserka filmuje w sposób zapierający dech w piersiach, a historie upadku i odkupienia przecina scenami tanecznymi do piosenek Boba Dylana i Zacha Condona.

HIGHLIGHTS

Z dystansu (reż. Tony Kaye)

Wyklęty przez Hollywood Kaye opowiada o świecie widzianym oczyma nauczyciela-idealisty, który z trudem zachowuje zdrowie psychiczne w koszmarnych warunkach amerykańskiej szkoły publicznej. Osobista, przejmująca wypowiedź, nie stroniąca od eksperymentalnych formuł.

RETROSPEKTYWY

Terrence Malick (w szczególności starsze tytuły)

Todd Solondz (wszystko!)

POKAZY SPECJALNE

We Can't Go Home Again (reż. Nicholas Ray)

Nniezwykły eksperyment, wynik współpracy mistrza ze studentami Nowojorskiego Uniwersytetu Stanowego w Binghamton - na początku lat 70. ważnego ośrodka kina awangardowego. Ray zdecydował się na radykalne eksperymenty formalne i narracyjne. Skierował kamerę na siebie - zniszczonego używkami artystę - oraz na swoich studentów, zagubionych w rzeczywistości pogrążonej w bezsensie wojny wietnamskiej.

 

Moje AFF
Strona archiwalna 3. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2012
PWŚCPSN
12 13 14 15 16 17 18
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera