English
Główna
Aktualności

Girls reż. Lena DunhamGirls reż. Lena Dunham
Aktualności
05 lis 12
Co nowego? Filmy, plakaty, książki, spotkania...

Do programu 3. AFF w ramach pokazów specjalnych dołączył dokument West of Memphis w reżyserii dociekliwej Amy Berg. Reżyserka opowiada o słynnej sprawie Trójki z Memphis. W 1994 roku trzech nieletnich chłopców oskarżono o brutalne potrójne morderstwo dzieci. Jessie Misskelleya, Damiena Echolsa i Jasona Baldwina skazano na dożywocie. Po 18 latach od niesprawiedliwego wyroku w ich obronie stają m.in. Johnny Depp i Peter Jackson. Dramatycznemu śledztwu Berg towarzyszy muzyka Nicka Cave'a i Warrena Ellisa.

Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie też projekcja na dużym ekranie 4 odcinków amerykańskiego serialu HBO - Dziewczyny. Jego pomysłodawczynią i odtwórczynią jednej z głównych ról jest Lena Dunham (Mebelki). Opowiada w nim o wzlotach i upadkach grupy dwudziestokilkuletnich dziewcząt z Nowego Jorku, czyli o sobie i swoich przyjaciółkach. Po projekcji odbędzie się spotkanie z aktorem i reżyserem Alexem Karpovskim (prowadzone przez Karolinę Pasternak) na temat amerykańskich seriali pt.: Seriale vs filmy. Konkurencja czy kontynuacja.

Podczas festiwalu spotkamy się też z Dorotą Warakomską autorką zbioru reportaży Droga 66 (Wydawnictwo WAB). Jego bohaterkę, drogę 66 nazywano kiedyś "główną ulicą Stanów Zjednoczonych". Była tematem piosenki Get Your Kicks on Route Sixty Six, którą śpiewali Nat King Cole, Rolling Stones i Depeche Mode. John Steinbeck nazwał ją Drogą Matką. Ta oddana do użytku w 1926 roku transkontynentalna szosa przechodzi przez osiem stanów i trzy strefy czasowe. W latach trzydziestych XX wieku tysiące farmerów podążały nią do Kalifornii; wielki kryzys i burze pyłowe zmusiły ich do szukania nowej pracy i nowego domu, po II wojnie światowej wielu żołnierzy wracało nią do domu, a w latach pięćdziesiątych, gdy połączyła tak zwany Rdzawy Krąg ze Słonecznym Kręgiem, Drogą 66 wędrowała kolejna fala migracji. Ta droga jest jak historia Stanów Zjednoczonych. Podróżując tą legendarną trasą, Dorota Warakomska patrzy na Amerykę oczami znawcy i przybysza.

Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu przygotowała natomiast towarzyszącą festiwalowi wystawę Kino amerykańskie w polskim plakacie, na której zobaczymy ok. 60 plakatów filmowych z lat 1948-1990, zaprojektowanych przez najlepszych polskich plakacistów: Eryka Lipińskiego, Waldemara Świerzego, Franciszka Starowieyskiego, Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego. Wśród prezentowanych dzieł znalazły się plakaty do filmów Jerry'ego Schatzberga, pokazywanych na festiwalu: Narkomani i Strach na wróble.



Moje AFF
Strona archiwalna 3. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2012
PWŚCPSN
12 13 14 15 16 17 18
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera